31 Aralık 2013 Salı

İkinci El Jant Seti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Döviz fiyatları bu kadar artmışken, bu aralar bisiklet mağazalarından herhangi bir şey satın almak çok akıllıca gözükmüyor. Çok büyük bir aciliyeti yoksa, ihtiyaçlarınızı bekletmenizde veya kampanya kovalamanızda fayda var. Çatır çatır pazarlık yapmak da bir alternatif olarak gösterilebilir elbette. Bir diğer yol ise, ikinci el piyasasını araştırmak. Bisiklet sektöründe, ikinci el pazarı oldukça geniş. Bu pazardan faydalanırken dikkat etmeniz gereken ufak tefek noktalar var. En çok aranan ürünler listesinin üst kısımlarında kendine yer bulan jant setlerini alırken dikkat etmeniz gereken detaylardan size biraz bahsetmek istiyorum.

Kullanılmış bir teker seti alırken ilk dikkat etmeniz gereken nokta, setin ne kadar mesafe kullanıldığı olmalıdır. 100 kilometre kullanılan bir jant seti ile 1000 kilometre kullanılan arasında, kullanan kişiye ve jant setinin kalitesine de bağlı olarak farklılıklar oluşabilir. Teker setinin rulmanları eskimiştir, değiştirmeniz gerekebilir. Dikkatsiz kullanılmıştır, çemberi yıpranabilir. Jant seti uzun süre kullanıldıysa, mutlaka göbeğine bir yerde baktırmanızı tavsiye ediyorum. Jant kusursuz bir şekilde dönüyor olabilir ve görünürde bir problemi yoktur. Ancak, akort ayarının düzgün olması, jantın problemsiz olduğu anlamına gelmez. Seti takıp kullanmaya başladıktan sonra tahmin ettiğiniz veya beklediğiniz kadar akıcı bir performans alamadıysanız, mutlaka göbeğinde bir problem var demektir. Bilyeleri eskimiş ve rulmanlarının değişmesi gerekiyor olabilir. Mutlaka bir teknik servise götürüp, baktırın. Setin göbek tipine göre farklılık gösterse de, uzun süre kullanılan bir set, fiyatı uygun diye gözü kapalı satın alınmamalıdır. Ancak, kısa bir süreliğine kullanılmış olanı gözü kapalı alabilirsiniz de diyemem. Zira, hor kullanılmış, çukurlardan ve yoldaki engebelerden sakınılmadan kullanılmış bir jant seti, çok kısa sürede zarar görebilir.

Satıcıyı sorularınızla biraz sıkıştırmanızda fayda var. Sadece gram bilgisi ve gidilen mesafe değil, satıcının ne amaçla kullandığı da çok önemli. Nerelerde kullanmış? Sürerken özenli sürmüş mü? Setin kaçıncı sahibi? Kendinden önceki kişi ne kadar süre ve ne kadar mesafe kullanmış? Satan kişi kaç kiloymuş? Hangi amaçlı kullanmış? Bunların hepsi önemli sorular. Sporcu değil de hobi kullanıcısıysa, teker setinin yıpranmış olma ihtimali azalıyor. Örneğin, aldığım bir jant setini temiz ve itinalı kullanarak bir zaman sonra yine aldığım fiyata satmışlığım var. Yani, hobi kullanıcısı olduğum ve sürüş esnasında dikkatli kullandığım için jantta hiçbir problem meydana gelmedi. Teker setini kullanan kişinin kilosu da çok önemli. Mutlaka boyunu ve kilosunu sorun. Arada ciddi bir orantısızlık var ise, jant setine şüpheyle yaklaşın. Setin göbeği zarar görmüş veya yıpranmış olabilir. Herhangi bir çukurdan geçerken, 65 kiloluk birinin jant tellerine uyguladığı stres ile 90 kiloluk birininki arasında fark var. Hele bir de bu kişi, geçtiği çukurlarda seleden kalkmıyor ve tekerleğe binen yükü daha da ağırlaştırıyorsa, jantın karşılamak zorunda olduğu yükü siz düşünün. Jantların kullanıldığı yerin de önemi büyük. Bir yol bisikleti için jant arıyorsunuz ama kullanan kişi onu asfaltta değil de daha bozuk bir zeminde kullanmışsa, o sete de şüpheli yaklaşın. Alınan eşya, kendi doğasına uygun bir şekilde kullanılmış olmalı. Ancak bu şekilde formunu uzun süre korur. Karbon jantlar için ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum. Karbon jantların, karbon fren yüzeylerinin ömrü, alüminyum fren yüzeyi olanlardan daha kısadır. Eğer karbon fren yüzeyi olan bir karbon jant seti alacaksınız, jantın ne kadar süre kullanıldığının önemi daha da artıyor. Fren yüzeyi eskiyen bir karbon jant, güvenlik riski doğurur.

Son olarak, setin tellerine göz atın. Herhangi bir yamukluk var mı yok mu diye kontrol edin. Darbe almış ama sonradan düzeltilmiş tel, dikkatlice bakıldığında kendini belli eder. Göbeğe ve çembere bağlanan noktalarını kontrol edin. Jant çemberinin kendi birleşme noktasını kontrol edin. Herhangi bir ayrılma varsa, sürüşte sürekli bir sekme hissi verebilir veya fren yaptığınızda titreşim yaratabilir. Sağlıklı bir kullanım olmaz.

Seti size satan kişinin özenli biri olup olmadığını anlamanın bir yolu, size jantı teslim ederken jantın o an bulunduğu durum da olabilir. En azından size bir ipucu verir. Sattığı ürünü şöyle bir temizlemeden, tozunu kirini almadan size getiren birinin, onu kullanırken ne derece özenli olduğunu sorgulamanızda fayda var.

Bir jant setinin ömrü, düzenli göbek bakımı, dikkatli kullanım ve setin taşıyacağı ağırlık kapasitesine uygun kiloda kişinin sürüyor oluşu ile oldukça uzar.

İkinci el jant seti bulabileceğiniz siteler: 

www.sahibinden.com
www.bisiklet.com
www.bisikletforum.com
www.cyclingtr.com
www.sanalpazar.com
www.ebay.com

3 yorum:

 1. sitenizle yeni tanıştım ve sizden çok şey öğreneceğimi düşünüyorum..
  benim ayna takıntım var.farklı aynalar bulabileceğim adresler verebilirmisiniz..
  emeğinize teşekkür ederim. YILMAZ AYAZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'de Zefal marka ürünleri tercih edebilirsiniz, farklı tasarımlar için ebay,dx com gibi sitelerde araştırma yapabilirsiniz.

   Sil
  2. teşekkür ederim.

   Sil