8 Aralık 2013 Pazar

Campagnolo Khamsin Jant Seti

Campagnolo jantları arasında giriş seviyesi modeli olarak bilinen Khamsin, önceleri 1900 gram civarıydı. 2014 modelinde ise bu ağırlığı 1750 grama çekmişler. Benim kullandığım ise 1900 gram olan, 1 sene öncesinin modelidir.

Yol bisikletinde yeniyseniz ve ille de Campagnolo jantları deneyimlemek istiyorsanız, Khamsin modeli ile başlamak isabetli bir karar olabilir. Ağırlığı kafanıza takmıyorsanız, jantlardan memnun olmamanız için herhangi bir sebep yok. Akıcılığı hiç fena olmayan, oldukça sağlam ve bu yüzden de ayarı çok sık kaçmayan bir jant setidir. Yoldaki çukurlar, mazgallar, taşlar vb. beklenmedik engebelerle karşılaştığınızda sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Hızınıza bağlı olarak, akort ayarınız ya hiç kaçmaz ya da çok az bir bozukluk olur. Bazen oldukça agresif ve sabırsız bir şekilde bisiklet kullanan ben bile bu jantların akort ayarında öyle büyük değişiklikler yaratamadım.

Khamsin modeli, Campagnolo'nun kendi teknolojisi olan G3 geometrisine uygun olarak tasarlanmıştır. Yazının sonunda paylaştığım videoda bu teknolojinin ne olduğunu görebilirsiniz ancak kısaca özetlemek gerekirse, jantın ve tellerinin esneme oranını minimize eden ve gücünüzü yola aktarmada size yardımcı olan bir teknolojidir.

Campagnolo vites grubunuz yoksa, Shimano hub edinerek bu jantları kullanabilirsiniz. Böylece jantınız Sram ve Shimano vites grubunuza uyumlu hale gelir. İki vites grubu için de, 9'lu, 10'lu ve 11'li sistemlerle kullanılabilir. Khamsin jant seti, benim bildiğim kadarıyla Türkiye'de Pedal Bisiklet ve Aktif Pedal'dan satın alınabilir. Pedal Bisiklet genellikle sipariş üzerine 15-20 günlük bir sürede getiriyor. Aktif Pedal ise stoklarında bulunduruyor. İki taraf için de mağazalara gitmeden önce telefon açıp bilgi almakta fayda var. Ayrıca, sahibinden.com, bisiklet.com vb. sitelerden de zaman zaman ikinci el jantlara ulaşmanız mümkün.

Campagnolo ürünleri her zaman için sağlam ve güvenilir ürünler olduğundan, jantları temiz ve kazasız kullanmanız durumunda, satarken öyle büyük zararlar etmeden satabilirsiniz. Genellikle giriş seviyesi yol bisikletlerinde tercih edilen Khamsin jantlar, alüminyum yol bisikletlerinde veya çok üst düzey olmayan karbon bisikletlerde tercih ediliyor.1 yorum: