16 Aralık 2013 Pazartesi

Campagnolo Eurus Jant Seti

Campagnolo'nun orta profilli jantları arasında iyi bir yere sahip olan Eurus modelini, yaklaşık 6 ay kadar kullandım ve 1500 kilometreden fazla yol yaptım. Bisiklette öyle inanılmaz hafiflikler aramayan ve iyi bir karbon veya çelik kadroya sahip olan herkesin gönül rahatlığı ile bisikletine takabileceği bir jant setidir.

İki tür modeli bulunan Eurus, hem tubeless, hem de bildiğimiz geleneksel iç lastikle kullanılan  şekliyle satışa sunulmuş. 2 Way Fit olan 1500, Clincher olan ise 1482 gram. Fiyat farkları çok az. Tırmanışta performansı hiç fena değil. Akıcılığı ve sağlamlığı ise oldukça iyi. Hızlanmak istediğinizde size ihtiyacınız olan çabukluğu sunuyor. Anında tepki veriyor ve hızınızı koruyor. Bir üst modeli olan Shamal Ultra modelinden farkı, göbeğindeki bilyelerın seramik olmayışı ve göbeğin dış yüzeyinin karbon olmayışı. Bunun haricinde bir farkı yok. Geometrileri ve dizaynları tamamen aynı. Dolayısıyla aralarında öyle çok fazla ağırlık farkı da yok. Diğer yandan, Eurus'un göbekleri, seramik bilye takmanıza olanacak verecek şekilde tasarlanmış. Yani, Campagnolo'nun ayrı olarak da sattığı seramik bilye setini alarak, jantın akıcılığını bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz. Herhangi bir uyum sorunu yaratmaz. İnternette izlediğiniz akıcılık test eden videolara çok takılmayın. Bir jantın güç altında ivmelenmesi, hızını koruması vs. düz dururken çevirdiğinizde ne kadar uzun süre durduğuyla tam olarak örtüşen sonuçlar vermeyebilir.

Eurus modeli, Campagnolo'nun kendi teknolojisi olan G3 geometrisine uygun olarak tasarlanmıştır. Yazının sonunda paylaştığım videoda bu teknolojinin ne olduğunu görebilirsiniz ancak kısaca özetlemek gerekirse, jantın ve tellerinin esneme oranını minimize eden ve gücünüzü yola aktarmada size yardımcı olan bir teknolojidir.

Telleri yassı olarak dizayn edilen ve kalın tutulan Eurus modeli, oldukça sağlamdır ve tellerinde kopma, ayar kaçması, yamulma gibi problemler olmaz. Agresif sürüş tarzımdan ötürü pek çok beklenmedik çukura girip çıkmışlığım var. Jantta hiçbir problem olmadı. Satmadan önce göbeğini bakım yapmak için açtım. Bakım yapmama çok da gerek olmadığını gördüm ve jant setini aldığım fiyata sattım. Campagnolo ürünlerinin en güzel yanı, temiz kullanıldıysa asla zarar etmeyeceğiniz ürünler olmasıdır.

3 yorum:

 1. Merhaba Gökhan bey,
  Blogdaki yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum ve teşekkür ediyorum. Bir yazınızda bisiklette kadrodan sonraki en önemli unsur olarak jant seti olduğunuz yazmıştınız.
  Ben 2016 model Merida Cyclocross 700 kullanıcısıyım ve bisikletin üzerinde DT Swiss R24 Spline cen/disc F15 RQR jant seti var. Bu set hakkında bilginiz var mı? Sizce yeterli bir set mi? Yoksa genelde kadroyla birlikte gelen vasat setlerden mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu model, Dt Swiss'in siğariş yetiştiremediği yeni jantlarindan. Ağırlık ve esnemezlik olarak başarılı. Tubeless uyumlu. Basit bir uygulama ile Tubeless lastik takılabiliyor. Bundan iyisi karbon jant seti olur ki onun da çeşitli eksikleri olur. Bu bisiklet için olabilecek en iyi jantlardan birini kullanıyorsunuz.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim Gökhan bey...
   Değerli yazılarınızın devamını bekliyoruz...

   Sil