28 Aralık 2013 Cumartesi

Bisikletin En Önemli Parçaları Nelerdir?

Bisiklete yeni başlayacak kişilerdeki genel eğilim, oradan buradan duyduğu eksik bilgilerle mağazalara giderek kendini oradaki satış elemanına teslim etmek oluyor. Bisiklete ödedikleri parayı bisikletin hangi özelliğine ödediklerini bilmiyorlar. Bir bisiklette en çok neye dikkat edilmeli bilmiyorlar. Yeni bir bisiklet alırken, önem sıralamanızın ilk üç sırasında ne olması gerektiğine dair biraz bilgi vermek istiyorum.

Bisiklet Parçaları

Bisiklet Kadrosu


Bir bisiklete bakarken dikkat etmeniz gereken ilk şey, o bisikletin kadrosudur. Kadronun yapısı ve açılarıdır. Aklınızda sempati duyduğunuz bir marka var ise, o markanın kadro dizayn etme işinde ne derece iyi olduğunu biraz araştırın. Yeterli derecede araştırma ve geliştirme üzerine yoğunlaşıyorlar mı? Sporculardan geri bildirimler alarak mı kadrolarını tasarlıyorlar? Anatomik özellikler dikkate alınıyor mu? Bunlar önemli noktalar. Mutlaka araştırın veya satış personelini sıkıştırın. Gerekirse satın alacağınız markayı burada temsil eden ilgili kişiye kadar ulaşıp, kadro hakkında tatmin edici bilgiye ulaşın. Mağazalarda çalışanların aceleci tavırlarına çanak tutmayın. Çok sevdiğiniz bir kadronun size uygun boyu yok ise, size bir büyük veya bir küçük beden aldırmak için sunulan gidon boğazı veya sele borusuyla ayar çekeriz gibi tavsiyelere kulak asmayın. Gerekirse bekleyin ama doğru kadro boyunu alın. Geometri tablosunu mutlaka kontrol ettirin. O kadro üzerinde saatlerinizi geçireceğinizi unutmayın. Size tam olarak uymalı. Kötü bir kadroya sahip olursanız, üzerindeki en güzel donanımlar bile sizin sürüş zevkinizi iyileştirmeye yetmez. Eninde sonunda kadroyu değiştirmek zorunda kalırsınız. Hele ilk bisikletinizi alırken kötü bir kadro tercih ederseniz, tümüyle bisikletten soğumanız bile söz konusu olabillir çekeceğiniz ağrılar sebebiyle. Bütçenize göre hareket ederken, mantıklı davranıp uzun vadeli düşünün. Sırf üzerinde bir üst gruba ait donanımlar var diye, gidip de kötü bir kadro almayın. Donanımları değiştirirsiniz paranız oldukça. Yeter ki, aldığınız kadro bu yatırıma değecek nitelikte olsun. Aynakol göbeğinin bulunduğu noktanın; yani, pedala kuvvet uyguladığınızda en fazla yük binen bölgenin çok fazla esnememesi önemli bir detaydır. Kadronuz ne kadar esniyorsa, harcadığınız güç o kadar boşa gidiyor demektir.

Bisikletin En Önemli Parçaları

Bisiklette Tekerlek Seti


İkinci önemli nokta, bisikletinizin teker setidir. Güzel bir kadro aldınız, konforlu ve rahatsınız. Agresif bir yapısı var ve biliyorsunuz ki, hızlanmak ve o hızı korumak için ideal bir yapıya sahip. Ama nedense hızınızı uzun süre koruyamıyorsunuz. Sebebi ne olabilir? Jantlarınızın yeteri kadar akıcı olmaması olabilir mi? Kesinlikle! Mağazalarda satılan giriş ve orta seviye bisikletlerdeki jantlar genellikle vasat olur. İlk etapta işinizi görür ama ivmelenmek istediğinizde size engel değil destek olan bir jant setiyle sürüş yaptığınızda aradaki farkı hemen anlarsınız. Jant setinin akıcı olması demek, jant göbeğindeki sürtünmenin az olması demektir. Birbirine değen parçaların; içeride dönen o sisteme ait her bir parçanın, hızınızı korumaya yardımcı olması demektir. Elbette jantın dizaynı ve çemberinin kalitesi de önemlidir ama bütün iş göbeğinde biter. Jantın tellerinin geleneksel mi yoksa rüzgarı yarsın diye bıçak gibi mi olup olmadığının o kadar da fazla önemi yok sizin için. Önemli olan, göbeğinin sağlamlığı ve kalitesidir. Kilonuza uygun bir jant aldığınızdan da emin olun. Jant telleri kırılan, göbeği zarar gören jantlarınız olsun istemiyorsanız, hafiflikten ziyade dayanıklılığa özen gösterin. Siz üzerindeyken, sizin ağırlığınızla birlikte ivmelendikten sonra o hızı ne kadar uzun süre koruyabildiği çok önemlidir jantların. İyi bir kadroya yapılacak en iyi yatırım, öncelikli olarak iyi bir teker seti almaktır. Teker setinizden tam performans almak istiyorsanız, kaliteli bir dış lastik kullanmanız gerektiğini de sakın unutmayın.

Bisiklet Parçası

Vites Grubu


Listenin üçüncü sırasında ise, bisikletinizi faaliyete geçirecek olan aktarım organları bulunmakta. Türkiye'de genelde bu iş sidik yarışına dönmüş durumda. Daha iyi bir vites grubunuz olunca, bisikletlerinin daha iyi gideceğini sanan kişiler var. Bisikletin daha iyi gitmesi için, öncelikle kadro, sonra da teker setinin iyi olması lazım. Sonrasında ise iş o bisikleti kullanan kişiye geliyor. Siz pedala iyi basmıyorsanız, en iyi vites grubu da olsa fayda etmez. Yani, vites grubuna gelene kadar epey başka önemli nokta olduğunu söyleyebilirim. İyi bir vites grubu ne anlama gelir? Neden pahalıdır? İyi bir vites grubu, alt seviyedekilerine kıyasla hafif olur. Kullanılan malzeme kalitesi değişir ama genellikle daha kısa ömürlü olur. Vites geçişleri daha seri ve vites ayarının bozulması daha nadir gerçekleşir. Yani, sizi yarı yolda bırakma riski, sizin de kullanım şeklinize bağlı olarak, biraz daha düşük olur. Burada sorulacak soru, sizin buna ne kadar ihtiyacınız olduğuyla ilgilidir. Yarışacak mısınız? Yoksa sadece hobi kullanıcısı mısınız? Bütçeniz ne durumda? Bunlara verdiğiniz cevaplara göre tercih yapmanızda fayda var. Hobi kullanıcısı olursunuz ama bütçeniz iyidir. O zaman üst seviye vites grubu alın. Ama iyi bir kadro ve teker seti aldıktan sonra bunu yapın. Bütçenizi kadro ve teker setine harcadınız, vites grubuna para kalmadı. Olsun. Şimdilik alt seviye alın. Sonra yükseltirsiniz. Neticede bisikletiniz bu yatırıma değecek nitelikte. Mağazalarda hangi bisiklette ne takılı diye eğilip onları kontrol ederken kendinizi kaybetmeyin. Kötü kadrolara takılmış iyi setlerin tek başına hiçbir anlamı yok. Kadroyu satarım derseniz o ayrı. İyi bir set yakaladıysanız ve o seti bisikletle değil de tek alsanız size daha pahalıya gelecekse, bisikleti alın ve kadrosunu kullanmadan satın. Bunlar size kalmış. Vites grubunu ayrı alırken dikkat etmeniz gereken nokta onun aynakol ve rublesinin ölçüleridir. Yeni başlıyorsanız, aynakolunuzun küçük çarkının 34, büyük çarkının 50 dişli olması uygundur. Tırmanırken iyi olmadığınızı düşünüyorsanız, rublenin en büyük dişlisinin sayısını da yüksek tutun. 11-23 değil, 11-27 alın. Bu tip şeyleri, bilgili olduğuna inandıysanız, satış personeli ile istişare ederek de kararlaştırabilirsiniz.

Bu üç ana parçayı kararlaştırdıktan sonra, geriye kişisel ölçülerinizi de dikkate alarak tercih yapmanız gereken diğer parçalar kalıyor. Selenizi alırken pelvis kemiğinizin ölçüsüne göre almaya özen gösterin. Bunun ölçüsünü yapan bisiklet mağazaları var. Rahatsızlık ve uyuşma hissini minimuma indirmek için doğru sele kullanmanız şart. Akabinde uygun bir gidon ve gidon boğazı almalısınız. Gidon boğazı, sizin gidona uzanma mesafenizle alakalıdır. Yanlış mesafesi olan boğaz kullanırsanız, elleriniz ve avuçlarınızda baskı oluşabilir. Gidon alırken ise, omuz genişliğinizi ölçtürdükten sonra gidon ölçüsüne karar verin. Büyük veya küçük gidon kullanmak, kollarınızın eklem yerlerinde ve omuzlarınızda ağrılara sebep olabilir. Gidonda esnemezlik önemlidir. Atağa kalkarken veya yokuş çıkarken gidondan güç aldığınızda, o gidon ne kadar esniyorsa sizin gücünüz de o kadar boşa gidiyor demektir.

Son olarak, bisiklette tüm mühendislik güç aktarımının doğru biçimde olması ve bisikletin güven veren yapıda olması için geliştirildiğinden, bisikletin kafa seti ve aynakol göbeğinin bulunduğu noktalarda kullandığınız malzemelerin üst seviye olması sizin yararınıza olacaktır. Bu bölgelerde dayanıklı ve kaliteli ürün tercihleri yaparsanız, bisikletinizin ömrünü uzatmış olursunuz.

Herhangi bir sorunuz olursa, gokhankutluer@gmail.com adresinden bana yazabilirsiniz.


4 yorum:

 1. bu anlattıklarınızı uygulayabilecek İzmirde bisikletci var mı

  YanıtlaSil
 2. selamlar,

  Bloğunuzu severek takip ediyorum, şu yol bisikletine aklım çok fena kayıyor. Üzerinde çok iyi bir donanım var kadro geometrisi de aklıma yatıyor. siz ne dersiniz? Teşekkürler, bol pedallı günler...
  http://www.bike-discount.de/shop/k1847/a102664/r1-5-0.html?mfid=52

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,

   bisiklet güzel. alınabilir. fiyatı uygun. üzerindeki donanım, bu bisikletten sıkıldıktan sonra karbona geçmek istediğinizde de kullanabileceğiniz bir donanım. aksium jantlar da yine bu kadro için başlangıç seviyesine uygun. yol bisikletinde yeterli tecrübeye eriştikten sonra, bütçenizin durumuna göre önce kadro veya önce jantı değiştirebilirsiniz. sürüşünüze direkt etki etmesi açısından yeni bir kadro faydalı olabilir ancak daha akıcı bir jant seti alarak hem mevcut alüminyum bisikletinizde sürüş keyfinizi katlar, hem de daha da ilerleyen zamanlarda kullanabileceğiniz bir karbon kadro için doğru yatırım yapmış olursunuz. belli bir standardın üzerindeki akıcı ve kaliteli göbeğe sahip jantlar, 1500 lira civarından başlar.

   Sil
 3. tekrardan merheba;
  aynen ben de sizin gibi düşünüyorum, kadro 3 kere dipçiklenmiş 7005 alüminyum. çatal ise carbon fiber...para durumuna göre orbea orca kadro alma planım var o zamana kadar bu çok rahat idare eder diye düşünüyorum.zaten üzerinde ki donanımı almaya kalksam hemen hemen aynı paraya denk geliyor. kadro olarak da almanya da bayağı bi kullanıcısı olan marka radon...şubat gibi almanyada olacağım, çok yüksek ihtimalle alacağım bunu... tekrardan çok teşekkürler, bol pedallı yıllar...

  YanıtlaSil