25 Aralık 2013 Çarşamba

Bisikletçiler Neden Gözlük Takar?

Bisiklete binerken kullanılan aksesuarlardan biri de gözlüktür. Bazılarının fiyatları çok yüksek gelebilir. Uyduruk gözüktüğü halde, etiketi el yakıyor olabilir. Ancak, bütçenize uygun tercihler de yapabilirsiniz. Mevsim ve güneşin pozisyonu fark etmeksizin, bisiklette gözlük takmayı kesinlikle öneriyorum.

Öncelikle, yaz aylarında güneşten korunma hususunda çok faydalıdır. Güneş karşıdan gelirken gözünüz kamaşabilir ve yolunuzu iyi seçemeyebilirsiniz. Bu da kaza yapmanıza sebep olabilir. Aynı şey kış aylarında da yağışlı hava için geçerli. Yağmur veya kar gözünüze girerek sizi zor durumda bırakabilir. Takacağınız gözlük ile bunların önüne geçmiş olursunuz. Görüş mesafenizin azalmaması veya direkt olarak görüşünüzün kapanması için mutlaka bir gözlük edinin. Düştüğünüzde kırılıp yüzünüze saplanmasından korkmayın zira camları bildiğimiz camdan yapılmıyor. Plastik veya benzeri malzemeler kullanılıyor.

Yoldaki tozun, toprağın, seken küçük taşların, böceklerin ve sineklerin gözünüze girmesini istemiyorsanız, yine bir gözlüğe ihtiyacınız var demektir. Bisiklete binerken kullandığınız gözlükleri lüks olarak görmeyin. Kaskınız nasıl güvenliğiniz için önemliyse, gözlük de aynı şekilde güvenliğinize katkı sağlıyor. Olmadık bir anda gözünüze kaçabilecek bir cisim, kritik bir anda yapılacak hamleyi geciktirebilir. Siz gözünüzü temizlemekle meşgulken veya doğru düzgün gözünüzü açamıyorken kaza yapabilirsiniz. Bu tip durumlardan sakınmanız için de gözlük çok önemlidir.

Gözlüklerin camları değiştirilebilen modelleri de mevcut. Böylece, gündüz güneşten sakınmak için taktığınız koyu renkli gözlük camını gece sürüşlerinde renksiz olanı ile değiştirebilirsiniz. Hava karanlık olduğunda da kendinizi savunmasız bırakmamış olursunuz. İki farklı cam tercihi olan gözlük de satın alabilirsiniz. Orası size kalmış. Bisiklet gözlüklerini güneş gözlüğü gibi düşünmeyin. Sadece hava aydınlık olduğunda takılacak bir şey değildir. Diğer yandan, sürüş esnasında yüzünüze gelen rüzgar gözlerinizi yaşartıyorsa, gözlük bunun derecesini mutlaka azaltacaktır. Yani, rüzgardan korunmak için de çok faydalıdır.

Gözlüklerin fiyatları, camların kalitesine, kullanılan malzemeye ve gözü hangi ışınlardan koruduğuna göre farklılık gösterebiliyor. Hemen hemen bütün bisiklet mağazalarında bu gözlüklerden bulabilirsiniz. Eğer rahat ettiğiniz outdoor aktiviteler için kullandığınız başka bir gözlüğünüz varsa, onu da kullanabilirsiniz. İlla bir bisikletçiden almanıza gerek yok. Önemli olan gözünüzü koruyor olması.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder