16 Aralık 2013 Pazartesi

Bisiklet Nasıl Temizlenir?

Kuru havalarda çok sık yapmak zorunda olmasak da havaların kötü gittiği mevsimlerde bisikletimizin temizliğine biraz daha özen göstermemiz gerektiği bir gerçek. Yağmur, çamur, toz derken bisikletin her yeri pisleniyor. Kirlenen bisikleti temizlemek için neler yapmak gerektiğine dair pek çok yöntem var. Bisiklet nasıl temizlenir sorusu için size kendi yöntemlerimden bahsedeceğim.

Önce Genel Bisiklet Temizliği


Eğer bahçe gibi geniş bir alanınız veya bisikleti uzaktan hortumla su püskürterek yıkayacak genişlikte bir yeriniz varsa, hortumdan akan suyun şiddetini biraz yükseltip, püskürtme şeklinde bisikleti şöyle bir yıkayabilirsiniz. Böylece, üzerinde kurumuş çamur vb. artıklar yumuşamış olacaktır ve hafif kirler akacaktır. Bunu yapmadan önce, bütün aksesuarlarınızı sökmeyi unutmayın. Sonrasında, yumuşak yüzeyi olan bir bezle kadronuzun tüm borularını üstün körü silebilirsiniz. Eğer kadrodaki çamur kuruyken bunu yaparsanız, kadronuz çizilebilir. Buna dikkat edin. Akabinde, bir tane küçük, bir tane büyük sünger ile bisikletin tüm temizliğini yapabilirsiniz. Ben bulaşık deterjanı dolu bir kovaya süngerleri atıyorum ve sonra köpüklü köpüklü halleriyle bisikletin her yerini silmeye başlıyorum. Büyük süngerle erişemediğiniz yerlere, küçük olanla girerseniz. Daha küçük yerler için ise kulak çubuğu kullanabilirsiniz. Kadro, aynakol, gidon ve vites kolları, frenler, fren bacakları, sele borusu, sele borusu ile sele arasında kalan ve genellikle toz biriken yer, matara kafesleri, mataralar, jantlar, jant telleri ve hatta dış lastiklerine varana kadar köpükledikten sonra, iyice durlayın. Kurulama işlemini uzaktan fön makinesi veya bir havlu ile yapın. Kadronuz tertemiz oldu.

Detaylı Bisiklet Temizliği


Gelelim vites parçalarınızın temizliğine. En çok problem yaşanan parça rubledir. Diş fırçası kadar da olsa, bir fırça ile temizlik yapmanızda fayda var. Püskürtmeli yağ sökücü veya balata spreyi kullanırsanız, rubleye yandan değil üstten dik şekilde sıkarak temizlik yapın. Yandan yaparsanız, jant göbeğinize nüfuz edebilir. Göbekteki yağı biraz da olsa sökebilirsiniz. Ancak, benim tavsiyem, bu tip püskürtmeli yağ sökücüler kullanmak yerine; benzin, mazot, tiner vb. yağ sökme özelliği bulunan şeylere fırçayı batırıp batırıp rubleyi derinlemesine temizlemeniz. Fırça yardımıyla her dişliyi itinayla temizleyebilirsiniz. Bunu açık bir yerde yapmanızda fayda var. Kokudan kafayı bulabilirsiniz. Ruble ve arka aktarıcının makaralarını bu yolla temizledikten sonra, zincirinizi aynakoldan kurtarın ve serbest bırakın. Aynı yöntemle, aynakolun bütün çarklarını temizleyin. Sonra zinciri tekrar takın. Şimdi zinciri temizleyebilirsiniz. Zinciri en son temizliyoruz çünkü arka ve öndeki dişlileriniz pis olduğu sürece, zinciri ne kadar temizlerseniz temizleyin, zinciriniz pislenmeye devam edecektir. Pedal çevirerek zincire sürekli tur attırın ve aynı zamanda fırçayla zinciri temizleyin. Sonra, aynısını bir de bezle yapın. Böylece zincirinizin hem içi, hem de dışı temizlenmiş oldu. Bunları yaparken yere pislikler akacağı için, bisikletin altına gazete falan koymayı ihmal etmeyin. Temizleme bittikten sonra, zinciri tekrar yağlayabilirsiniz.

Bisiklet nasıl temizlenir
Bunlarla uğraşacak ne vaktim var ne de yerim var
diyorsanız, bisiklet mağazalarında veya Decathlon'da satılan bisiklet temizleme kitlerinden alın. Garip bir kokusu olsa da iyi temizleyen o püskürtmeli zımbırtılarla kadroyu temizleyebilirsiniz. İster direkt kadroya sıkın, ister beze veya süngere sıkıp onla yapın. Orta boy bir sünger, bir nemli, bir de kuru bez, işinizi görür. Yağ sökücüyle ise, az önce de dediğim gibi yandan değil üstten sıkarak rublenizi temizleyebilirsiniz. Zincir ve aynakolu da yine bununla temizledikten sonra temizliğiniz bitti demektir. Fren yaptığınızda o iğrenç tiz fren sesi gelsin istemiyorsanız, kullandığınız yağ sökücü, zincir yağı vb. şeyleri, jantların fren yüzeylerine sıçratmamaya dikkat etin. Sıçrattığınızı düşünüyorsanız, o bölgeleri de ayrı olarak temizlemenizde ve hatta fren pabuçlarınızı da temizlemenizde fayda var. Bisiklet temizlemeye dair tüm bu anlattıklarım, hem bisikletinizi satarken size artı olarak geri döner, hem de kullandığınız malzemelerin ömrünü uzatır.1 yorum:

  1. Yağdan kurtulmanın en kolay yolu balata spreyi. Kesinlikle püskürtmeden fırça yardımıyla az miktarda ruble ve zincire uygulayıp fazla da bekletmeden köpüklü sünger aşamasına geçince cillop gibi oluveriyor. Ellerinizde temizlik esnasında yağ ve kirden batabilir, oto parçacılarında satılan kil sabun dedikleri ürün ile tertemiz olur.

    YanıtlaSil