11 Eylül 2013 Çarşamba

Yurt Dışından Bisiklet Getirmek

Konuyla ilgili internette genel bir bilgi kirliliği söz konusu olduğu için yurtdışından bisiklet getirmek ve alışveriş yapmak ile ilgili kendi tecrübelerimi de aktardığım bir yazı hazırlamak istedim.
Yurtdışından Bisiklet Getirmek
Yurtdışından bisiklet siparişi
verirken dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi, aldığınız kadro ya da bisikletin değerinin 1500 EUR tutarından daha fazla olmaması gerekiyor. Aksi takdirde ticari sınıfına giriyor ve uygulanan gümrük mevzuatı değişiyor. Bu bedel, kargo hariç bedeldir. Yani, aldığınız bisiklet kargo ile beraber 1500 EUR tutarsa, sorun yok demektir. Demek ki ürün 1500 EUR altında bir değerde ki, eklenen kargo masrafı ile bile 1500 EUR tutarını geçmemiş. Gümrük, sadece malın kendi değerine uygulanıyor. Kargo ücreti eklenerek gümrük vergisi hesaplanması yapılmıyor. Vergi oranı 18% olarak uygulanıyor. Mesela; kargo dahil ödediğiniz tutar 1800 EUR olsun ama bunun 350 EUR kadarı kargoya verilmiş olsun. Yani ürününüz 1450 EUR olsun. Bu durumda ürününüz ticari sınıfına girmiş olmaz. İkinci dikkat etmeniz gereken nokta, bisikletin size nasıl yollandığıdır. DHL, Fedex vb. özel şirketler yerine sadece bildiğimiz standart posta servisine ait gönderim hizmetini seçerseniz, size yollanan kargo Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra PTT’nin kontrolü altına girmiş oluyor. Size verilen konşimento numarasından takip yaparken, internet sitesinde PTT’nin yurtdışı kargo bölümüne girerek kargonuzun takibini gerçekleştirebilirsiniz.
Kargonuz gümrüğe giriş yaptıktan sonra size bir ihbar mektubu yollanıyor. Kargonuzu teslim almanız gereken yerin adresinin yazılı olduğu bu ihbar mektubuna istinaden gümrük merkezine gidiyor, verginizi ödüyor, kargonuzu teslim alıyorsunuz. Yanınızda, internetten verdiğiniz siparişe dair internet sitesinin size yolladığı sipariş onayını götürmenizde fayda var. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım bu yolla bisikletine kavuştu. Wiggle üzerinden bir bisiklet aldı. Bisikleti yaklaşık 3 haftalık bir sürecin ardından eline ulaştı. Bu sürenin uzamasında, şu an gümrük merkezinin İkitelli’ye taşınıyor olmasının etkisi olduğunu belirtmeliyim. Bu arada, daha sonra öğrendiğimiz üzere, Wiggle, UK dışına gönderim yaparken, jant seti ve bisikleti iki ayrı kargo paketi ile gönderiyormuş. Bilmenizde fayda var. Ayrıca PTT mi yoksa Wiggle mı hatalı bilmiyoruz ama, kutudan çıktığında bisikletin kadro kulağında bir yamukluk söz konusuyudu.
Eğer daha güvenli taşınmasını istiyor ve kargoya daha fazla ödeyip özel şirketlerden biri ile gönderim yapılmasını talep ediyorsanız, gümrük işlemlerini bu şirketler sizin yerinize kontrol ediyor. Kargonuz geldiğinde size gerekli bilgilendirmeyi yapıyorlar. Onların merkezlerine gidip kendiniz ödeme yapabiliyorsunuz. Ya da gümrük bedelini kredi kartı ya da havale yöntemiyle o şirkete ödüyorsunuz ve kargonuzu kapınıza kadar getiriyorlar. Bazı istisnalar haricinde genel hatlarıyla işlemler bu şekilde yürütülüyor.
Yurtdışından alışveriş yaparken gümrük ödemek istemiyorsanız, aldığınız ürünün kendi değeri en fazla 30 EUR olmalıdır. Daha fazlası olduğunda gümrüğe takılıyor ve yukarıda anlattığım süreçler başlıyor. Alışveriş sitelerinin hemen hemen hiçbiri yapmıyor ancak Ebay üzerinden yaptığınız alışverişlerin faturasını kesen satıcıdan daha düşük tutarlı fatura kesmesini talep edebilirsiniz. Örneğin; aldığınız 200 EUR değerinde bir ürün gümrüğe takılsın istemiyorsanız, satın almadan önce satıcı ile mesajlaşın. Daha düşük fatura gösterip gösteremeyeceğini sorun. Gösteremiyor ise, iki fatura kesmesini talep edin. İlk faturayı ürünle birlikte yollasın. O faturada tutar 29 EUR gözüksün. Böylece kargoda işlem görürken, düşük tutar sebebiyle gümrüğe takılmamış olur. Geri kalan 150 EUR tutarındaki faturayı ise bildiğimiz posta servisi yoluyla size ulaştırsın. Bu şekilde, satıcı toplamda doğru tutarda fatura kesmiş olur.
Kendi bisiklet kadrolarımı nasıl aldığımı soranlar oluyor. Onları, İtalya’da eğitim gördüğüm dönemlerde arkadaş olduğum birinin sahip olduğu mağazadan aldım. Ben kredi kartı ile ödemesini yaptım, o da bir güzel hazırladı. Roma’ya giden arkadaşımdan rica ettim, dönerken bisikleti de aldı geldi. Yurtdışı seyahatlerinden dönerken, yasal olarak yanınızda bir bisiklet getirme hakkınız var. Yani yurtdışından yanınızda bisiklet getirmek yasal. Ben de bundan faydalandım. İkinci bisikletimi de aynı şekilde başka bir arkadaşım vasıtasıyla getirttim. Böylece iki kadroya da herhangi bir gümrük ödemedim.
Türkiye'deki gümrük mevzuatları sık sık değiştiği için bu bilgileri doğrulatmanızda fayda var. Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa, aşağıdaki e-mail adresinden bana soru sorabilirsiniz.
gokhankutluer@gmail.com

1 yorum:

  1. Güzel bir konu... Çünkü ülkedeki dolarla ithal edilip Avro ile satılan ateş pahası ürünleri görüp bir de üzerine araştırma yapıp yurtdışı sitelerde uygun fiyata ve indirimli satışları yakalayan deneyimli sürücüler için gümrük mevzuatı esaslı bir sorun, sıkıntı. ufak tefek alışverişler için 75 Avro üst sınır, ama aynı maldan üç beş tane istemeyin ticari işlem etiketi yemeniz an meselesi, zira gümrük memurlarının sağı solu belli olmaz. Onun dışında bisiklet almanın da 1500 Avro olduğu gerçeğinin belirtilmesi de iyi olmuş, bilmediğim bir detaydı. Teşekkürler.

    YanıtlaSil