Yazarın Bisikletleri
Cinelli Vigorelli


Bergamo'da ulaşım amaçlı bisiklet kullanımını oldukça sık gerçekleştirdiğim için yol bisikletlerimi eskitmek yerine hemen her gün rahatlıkla kullanabileceğim, bir yere kilitlediğimde çok da aklımın kalmayacağı bir bisiklet edinmek istiyordum. Kadrosunu ve parçalarını ayrı ayrı edinip birleştirdiğim Cinelli Vigorelli ile keyfim müthiş yerinde. Şimdilik ön fren takmadım ama şehirde ara sıra ufak tehlikeler atlattığım da bir gerçek.

Alış Eylül 2017
Satış Ocak 2018
Stelbel SB/03


Çok uzun süredir aklımda olan çelik bisiklet markalarından biri olan Stelbel ile yollarımız Bergamo'da kesişti. İşçiliği ve boya kalitesini yakından gördükten sonra hiç düşünmeden bir Stelbel SB/03 edinmeye karar verdim ve birkaç aylık sabırsız bekleyişin ardından ona kavuştum. Campagnolo'nun 80. yıl özel serisine ait Super Record grup setle topladığım bisikletimi bazen 3T bazen de Campagnolo tekerlek setiyle kullanıyorum.

Alış - Şubat 2017
O
rbea Orca OMR MyO

Bu bisiklet benim için pek çok şeyin ilki anlamına geliyor. Mesela; ilk kez bir bisikletin üzerindeki renklerin tamamına kendim karar verdim. Doğanın renklerini yakalamayı başardığım bisikletime her baktığımda içim açılıyor. Üzerinde ''Ars Longa Vita Brevis'' yazan ve durduğu yeri güzelleştiren bu bisikletle Shimano'nun elektronik vites sistemlerini de ilk kez böylesine uzunca süre test etme imkanı yakalamış oldum ve açıkça söylemeliyim ki çok memnun kaldım. 3T Orbis II T35 LTD tekerlek setiyle üst düzey bir kimliğe bürünün Orca OMR sayısız anı biriktirdiğim harika bir bisiklet olarak zihnimde sonsuza dek yaşayacak.

Alış - Nisan 2016

Çalındığı Tarih - Ocak 2017


Pinarello Dogma 60.1

Aylar süren araştırmalar sonucu, sancılı bir şekilde Roma'dan sadece kadro olarak getirdiğim Dogma, önce Mavic Ksyrium SSC SL, sonra Campagnolo Eurus jant setleri ve Campagnolo Chorus vites grubu ile toplanarak benim biricik gözbebeğim haline geldi. Yol bisikleti tutkunu olmamı sağlayan güzel prensesim, şimdilerde Campagnolo'nun 80. yılına özel ürettiği Super Record vites grubu ve Bullet Ultra jant seti ile zevkin doruklarında yaşıyor. Gezi Parkı'na giden, biber gazı nedir bilen, her daim ters sarılan gidon bandının rengine bir türlü karar verilemeyen, sayısız güzel insanla tanışmama vesile olan ve belgeselde rol alan bisikletimle 7000 kilometreden fazla yol aldım ve onu hala ilk günkü kadar seviyorum.

Alış - Ocak 2013
Satış - Kasım 2016
                                                                    


Guerciotti Record Gold

Bir çelik bisikletim olsun istiyordum son bir yıldır. Özel bir şey olmalıydı. Görenler dönüp bir daha bakmalıydı. Ve elbette yine beyaz olmalıydı. Önce kadrosunu edindim. Aylarca süsledi odamın duvarını. Sonra parçaları toplandı yavaş yavaş. Şimdi ise tüm ihtişamıyla beni bekliyor. Bisiklette ikinci baharım, Columbus SL boruları ile bir İtalyan oldu. Campagnolo Veloce vites grubu ve Ambrosio Nemesis jant çemberlerinin etrafını sardığı Hope göbekler ile oldukça gürültülü bir bisiklet olan Guerciotti Record, binmeye kıyamayacağım kadar güzel bir hale büründü.

Alış - Ağustos 2014
Satış - Şubat 2018

Merida Scultura 7000-E

Bisiklet üretimindeki lider firmalardan biri olan Merida'nın son birkaç yıldır sadece mühendislik ve teknoloji anlamında değil tasarım anlamında da kendini göstermesi ile benim de dikkatim Merida modellerine yöneldi. Reacto ile Scultura arasında epey bir gittim geldim. Ne zamandır aynakolun arkasına gizlenmiş arka fren deneme heveslisiydim. Yeni nesil Scultura sayesinde bunu deneme fırsatım oldu. Bir diğer ilkim ise Sram Red oldu. Malzeme kalitesi sebebiyle benim için bir Campagnolo Record olmasa da, vites geçişlerini oldukça beğendim. Aynakol tasarımı da beğendiğim bir başka detay olarak gösterilebilir. Hem vites grubu hem de kadro ile eriştiği hafifliği, esnemezlikteki başarısı ve geometrisi ile kısa sürede sevdiğim bisikletler arasında kendine yer buldu.

Alış - Şubat 2016
Satış - Eylül 2016

                                                                                    
Orbea Avant M 30 S

Epeydir aklımda olan iki şey vardı. Biri yumuşak bir sürüş hissi veren bir yol bisikleti almak, diğeri ise onun pembe ve siyah renklerde olması. Orbea mağazasının vitrininde görür görmez vurulduğum bu bisikleti almaya karar vermem hiç de uzun sürmedi. Bir iki deneme, biraz da internette araştırma falan derken kendimi bisikletin tepesinde buluverdim. Bisikleti o kadar sevdim ki, herhangi bir şeyi kirlenip yıpranmadan değiştirmeyi düşünmüyorum. Pembe gidon bantları bekleyebilir. Sonra alır takarım. Dert değil. Strava'nın Granfondo kapışmalarına çıkabileceğim güzel bir bisikletim var artık. Üstelik sürüşü de oldukça yumuşak ve keyifli.

Alış - Kasım 2014
Satış - Aralık 2015
Giant Escape Air

Yaklaşık üç yıl ara verdikten sonra yeniden şöyle rahat bir pozisyonda keyif yapa yapa bir şehir bisikleti sürme arzum canlandı. Canlı renkleri olan, şıkır şıkır parlayan bir şey seçmek istedim. Sonra da bisiklet fuarında karşıma çıkan bu turuncu fıstıkla, 2015 yılının bahar mevsimine cıvıl cıvıl bir giriş yaptım. Giant'ın Japonya pazarı için ürettiği cromoly maşalı Escape Air modeliyle keyfim epey yerinde. Belki daha sonra aynakol ve elciklerde değişiklik yaparım ama şimdilik beni üzecek gibi gözükmüyor hiç.

Alış - Mart 2015
Satış - Aralık 2015
                                                                                        


Raleigh Comp 1976 Fixed

Bir şeyi sadece çok güzel görünüyor diye aldığınız olduysa, bu bisikleti neden aldığımı çok iyi anlıyorsunuz demektir. Çok fazla binme şansım olmamasına rağmen, baktıkça içimi açan, beni mutlu eden, güzelliğiyle başımı döndüren bu narin bisikleti çok seviyordum. Beyaz gidon bandını kırmızı renk kadife gidon bandıyla değiştirmek dışında başka hiçbir müdahalede bulunmadığım bisikleti 2 yıl sonunda yeteri kadar kullanmadığım için sattım.

Alış - Temmuz 2013
Satış - Temmuz 2015Pinarello FP Due

Bakkala giderken bile Dogma ile gitmeye başladım diye, biraz daha hor kullanıma gelebilecek bir bisiklet edineyim dedim. Campagnolo Veloce vites grubu ve Campagnolo Khamsin jant seti ile topladığım cefakar FP Due, beni Cunda'ya kadar bana mısın demeden götürmeyi başarabilmiş, her kahrımı çekmiş, toplamda 2500 kilometreyi bulan mesafeler boyunca beni hiç yalnız bırakmamıştır. Kadro boyamasını çok sevdiğim FP Due, Veloslow sürüşlerindeki favori bisikletimdi.

Alış - Nisan 2013
Satış - Haziran 2014

                                                                                       
                                                                              

Specialized Secteur Sport

Yol bisikletinin nasıl bir şey olduğunu merak ettiğim için satın aldığım bu bisikleti alır almaz yaptığım ilk şey, lastiklerini beyazlarıyla değiştirmek oldu. Sonra fren seti de beyaz olsun istedim ve Sram Apex setleri taktım. Shimano Sora sete burun kıvırınca, Tiagra sete geçtim. Sele borusu ve selesi de beyaz olmalıydı. İşte şimdi düzgün bir bisiklete benzedi derken, karbon bisikleti tecrübe etmekle bu bisikleti satmak arasında çok zaman geçmedi ve yine yeni bir bisiklete kaynak olsun diye, Strava'dan bir haber olunan dönemde 1000 km mesafeyi henüz tamamlamışken satıldı. Maşası karbon kendisi alüminyum olan Secteur, görenlerin çok beğendiği bir bisikletti. 

Alış - Eylül 2012
Satış - Şubat 2013


Specialized Sirrus Sport

Bolca sürüş tecrübesi edinmek için ideal bir seçimdi. Yaz boyunca şekilden şekile girdi. İnce yarış lastikleri ile agresif sürüşe imkan veren bisiklet, kalın tur lastikleri ile oldukça konforlu bir sürüş sağladı. 8'li Shimano Alivio sistemi, 9'lu Shimano Deore ile değiştirildi. Şehir içi kullanımın yanı sıra tur için de ideal bir bisiklet haline geldi. Bagaj ve çamurluk takviyesi ile tank gibi olan sözde şehir bisikleti Sirrus, toplamda yaklaşık 4000 km yaptıktan sonra satıldı. İstanbul içinde gitmediği yer kalmadı. Ufak tefek şehirler arası turlar da gördü. Son olarak İskandinavya'da 750 km uzunluğunda bir turu tamamladı ve yurda döndükten kısa bir süre sonra yeni bir bisiklete kaynak yaratması amacıyla satıldı.

Alış - Haziran 2012 
Satış - Aralık 2012