Gökhan Kutluer Hakkında

Türkiye'den Gitmek ve Bulut Fabrikası kitaplarının yazarı Gökhan Kutluer, 25 Ocak 1986 tarihinde İstanbul’da doğdu. Başına bu kadar iş açılacağını bilse, dünyaya muhtemelen hiç gelmezdi. Sokaklarda taşlardan kale kurulup futbol oynanabilen dönemi ucundan yakaladı ve yaralar dizinden hiç eksik olmadı. Babası onu yuva ya da kreş gibi yerlere göndermedi. Nasıl olsa hayatının geri kalanında erken yatıp erken kalkacaktı diye, yaramaz çocukluğunu bir yıl daha yaşamasına izin verdi. 

Eğitim şart olunca, o zamanki ismiyle Özel Taş İlkokulu’na başladı. Tarık Akan’ı ve okulunu çok sevdi, filmlerinde ne gördüyse örnek aldı. Hayat biraz ciddileşmeye başlayınca, sınav diye bir şey olduğunu öğrendi. Küçükken ne gerekiyorsa yapıyordu. Çalışmak gerekiyor dediler, çalıştı. Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ne girdi. Hayatının yedi yılını orada geçirdi. Almanca’yı bir türlü sevemedi. Sonra biraz bunaldı. Ergenliğinde derslerine pek çalışmadı. Sadece ilgi alanına giren kitapları okudu, geri kalanına burun kıvırdı. İstemediği bir şeyi ona yaptırmak da neyin nesiydi? 

Okul bitti, büyüdüğünü sandı. Üniversite vakti geldi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okudu. Hiçbir dersini kaçırmadığı İlkay Sunar'dan çok şey öğrendi. İkinci sınıftan sonra ona bir haller oldu ve kendini Floransa’da Machiavelli’nin ayak izlerini takip ederken buldu. İtalyanca'ya aşık oldu. 2008-2010 yılları arası Avrupa’nın pek çok şehrinde bulundu. Delirdi. Geri geldiğinde artık çok geçti. Başka baktı, başka gördü, başka düşündü. 

Kariyer dediler; beyaz yakalı olmayı denedi ama beceremedi. Bir ara fotoğrafa merak saldı. Harami oldu. Sonra ondan da sıkıldı. Çok sevdiği bir dostuna göre, vazgeçmede ustaydı. İskandinavya’da 0 derecede yağmur altında bisiklet sürerken, ince çadırında üşürken ve mis kokulu ormanlarda kaybolurken anladı hayattan ne istediğini: Özgürlük!

Gözlem yapmaya bayılıyor, çıkarım yapma sanatına inanılmaz bir merak besliyor. Kıvrımlara fena halde zaafı olan Gökhan, şimdilerde masasında oturmuş, ikinci kitabını yazıyor. Eski kaleci, yeni bisikletçi... Bol bol pedal çeviriyor. Düşünüyor. İki işi aynı anda yapan pek çok kişinin aksine, üçüncüsüne yelteniyor. Durup yazıyor. Sonra devam ediyor. Sürekli sorguluyor. Kendini en keyifli anında bile aklının bir köşesinde başka şeyleri düşünürken yakalıyor. 

Edindiği her bilgiyi paylaşma meraklısı olan, bir süre Türkiye'deki bisiklet sektöründe pazarlama alanında görev alan, Cyclist Türkiye'de bir yıl boyunca editörlük yapan ve televizyon, gazete, dergi gibi hemen her basın organında bisikleti anlatan bu bisiklet delisi şu an Bergamo'da yaşıyor, kedilerini çok seviyor ve çocuk olmaktan hiç vazgeçmiyor.


Basında Bulut Fabrikası


Milliyet Gazetesi: ''Bisiklet aşkını satırlara döktü''

NTV Radyo: ''Bir bisiklet hikayesi''

Sözcü Gazetesi Haber: ''Pedal artık edebiyatta da dönüyor'' 

Sözcü Gazetesi Röportaj: ''Gökhan Kutluer, Bulut Fabrikası’nın geliriyle yarış bisikleti hediye edecek''

Edebiyat Haber: ''Bisikletçi Gökhan Kutluer’den bisiklet kokulu öyküler: “Bulut Fabrikası”

Gazete Kadıköy: ''İçinden iki teker geçen öyküler''Instagram

gokhankutluer@gmail.com